Omakotitalo 197 m²/310 m² | 1 300 000 €
5h+k+runsaat saniteetti- ja säilytystilat ym. At, autokatos, kesähuone.
Käyttöönottovuosi 2004
Ylevällä paikalla arkkitehti Pet Michaelin suunnittelema komea kivitalo kauniin kallioisen ja mäntymetsäisen virkistysalueen äärellä. Väljä terassikokonaisuus talon länsipuolella tuo amerikkalaistyylistä näyttävyyttä talon arkkitehtuuriin ja on tämän kodin viihtyisin kesänviettopaikka. Auringonpaistetta riittää pitkälle iltaan saakka. Terassin päädyssä oleva lasitettu kesähuone on ihana levähdyspaikka helteellä. Ulkoporeallas terassin katoksen alla on katseilta suojassa saunaosaston edustalla.
Talossa on avara pohjaratkaisu ja mukavasti moneen käyttöön muuntuvaa tilaa isollekin perheelle. Kellarikerroksessa on pääsisäänkäynti, runsaat säilytystilat, kodinhoitohuone, wc sekä moneen käyttöön sopiva kuntosalina toimiva ulkoiluvälinevarasto. 1.kerroksessa terassin äärellä on olohuoneen, ruokailutilan, keittiön ja takkahuoneen muodostama avara oleskelualue, saunaosasto ja kaksi makuuhuonetta saniteettitiloineen. 2. kerros sopii hyvin lasten valtakunnaksi ja siellä on aulatila, kph/wc ja kaksi valoisaa suurta tilaa joista toisen yhteydessä on ranskalainen parveke. 2-kerroksen tilojen yhteydessä on myös matalampaa ullakkotilaa.
Kellarikerroksessa oleva iso autotalli on autoharrastajan unelma ja varustettu mm. öljynerotinkaivolla. Lisäksi on tilava autokatos kahdelle autolle ja hyvin säilytystilaa.
Rakennusmateriaalina käytetty Laukaan betonielementti on huoltovapaa ja kestää lähes ikuisesti. Maalämpö vesikiertoisella lattialämmöllä koko talossa autotallia myöten takaa energiatehokkuuden.
Oma tontti on helppohoitoinen ja osin kallioista mäntymetsää, josta voi poimia puolukat ja mustikat. Ainutlaatuista luonnonrauhaa palvelujen ja koulujen lähellä. Nopeat kulkuyhteydet niin autolla kuin julkisilla, kivenlahden metroasemalle n 1,3 kilometrin kävelymatka ja lyhyempi reitti n. 700m avataan pian.